wtorek, 22 grudnia 2015

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt! on PhotoPeach Okres przedświąteczny był dla nas bardzo pracowity. Dekoracje, pierniczki, choinki, ozdoby,kartki, no i w tym wszystkim jeszcze literki i cyferki :) Dlatego wszystkim należy się zasłużony odpoczynek. Takiego solidnego wypoczynku, spokoju, radości i miłości życzę na Święta wszystkim - Dzieciom i Rodzicom. Niech naładują się akumulatory, niech wszędzie pachnie pierniczkami i niech uśmiech zawsze gości na Waszych twarzach. Do zobaczenia po Świętach!

poniedziałek, 7 grudnia 2015

Na spotkanie z Rumcajsem

Narodowy Teatr Edukacji, kolejny raz w niezwykle udany sposób przypomina widzom jedną z bajek dzieciństwa Waszych rodziców, w której jasno i czytelnie zawarte są podbudowane głębokim morałem nieprzemijające wartości wychowawczo-edukacyjne. „W Rzacholeckim Lesie, nieopodal Jiczyna mieszkał słynny rozbójnik Rumcajs ze swoją żoną Hanką i synkiem Cypiskiem…” – w ten sposób zaczyna się piękna czeska bajka, która już od dziesięcioleci bawi liczne pokolenia dzieci w niemal całej Europie. Jej autorem jest Vaclav Ćtvrtek, czeski pisarz, autor dobranocek i książek dla dzieci. Dzieciństwo spędził w Jiczynie, gdzie później osadził swojego najbardziej znanego bohatera, rozbójnikaRumcajsa. Cóż stoi za fenomenem tej prostej opowieści? Z pewnością odpowiedzi jest kilka. Na pewno wspaniały humor, często niemal surrealistyczny, barwne, nierzadko baśniowe, postacie (rusałki, wodniki, mówiące zwierzęta) zaludniające to bajkowe uniwersum , a przede wszystkim niezwykle cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości, jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą. Twórcy Narodowego Teatru Edukacji wraz z dzielnym Rumcajsem zabiorą Was zatem drodzy widzowie na ekscytującą wycieczkę w głąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy jest odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru. Czy Hanka zobaczy jeszcze kiedyś swojego ukochanego synka? Czy Rumcajs odkryje tajemnicę porwania? Czy zawsze to, co wydaje nam się brzydkie, musi być złe, a to, co bywa piękne, jest naprawdę szlachetne? Czy można bezkarnie sprzeciwić się Naturze? Zapraszamy na przedstawienie pt.: „Jak Rumcajs Cypiska uratował”, rozśpiewany i roztańczony barwny spektakl dla najmłodszych, w którym znajdziecie odpowiedzi na wszystkie te pytania. źródło:http://www.narodowyteatredukacji.pl/repertuar/rumcajs/

wtorek, 24 listopada 2015

Przygoda z książką

Przygoda z książką on PhotoPeach
   Ogromną rolę w wychowaniu nowoczesnego człowieka odgrywa czytelnictwo. Stały kontakt dziecka z książką, biblioteką ma ogromny wpływ na rozwój jego osobowości, rozwija wrażliwość na piękno języka, wzbogaca słownictwo, pogłębia i poszerza wiadomości, pomaga w rozumieniu innych ludzi i otaczającego świata oraz pobudza wyobraźnię. 
   Jednym ze sposobów na rozwijanie zainteresowań czytelniczych były warsztaty literacko – plastyczne zorganizowane we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Kamienicy. Dzieci z klasy 1 a zwiedziły bibliotekę, poznały księgozbiór. Zapoznały się z regulaminem korzystania z wypożyczalni. Uczestniczyły w zabawach edukacyjnych przygotowanych przez Panie Bibliotekarki. Pierwszoklasiści, rozpoczynający przygodę z czytaniem z uwagą obejrzeli prezentację multimedialną o początkach pisma i powstawaniu książek. Z wielkim zainteresowaniem przeglądali i czytali fragmenty literatury dziecięcej. Ogromną frajdą dla dzieci był warsztat produkcji papieru. Dzieci w sposób namacalny mogły doświadczyć procesu powstawania papierowej kartki. Wielką atrakcją była również propozycja sposobu wykorzystania makulatury do „ulepienia” bałwana. Ćwiczenie rąk przy formowaniu kulek z gazet z pewnością pozytywnie wpłynie na sprawności grafomotoryczne dzieci. Dzieci pobudzały wyobraźnię poprzez uczestnictwo w słuchowisku, uczyły się rymowanek, rozwiązywały zagadki, projektowały okładkę książki. Praca uczniów przebiegała w różnorakich formach organizacyjnych: zbiorowo, grupowo i indywidualnie. 
   Wszystkie przeprowadzone zabawy z wykorzystaniem utworów literackich posiadały wiele walorów poznawczych, kształtujących, terapeutycznych. Rozwijały wyobraźnię, doskonaliły pamięć, ćwiczyły logiczne myślenie, uczyły koncentracji uwagi, szybkiego refleksu i umiejętności uważnego słuchania. Nade wszystko zaś tworzyły zdrowe relacje w grupie, niosły dzieciom radość, stając się także wartościową rozrywką w otoczeniu książek.

środa, 4 listopada 2015

Pyszny wtorek

We wtorek odbyła się wyjątkowa lekcja - bardzo smaczna,pachnąca,a przede wszystkim bardzo zdrowa. Dzieci przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, nektarynki, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale! Zajęcie dostarczyło dzieciom wrażeń smakowych i dotykowych. Umiejętność robienia sałatek przyda się dzieciom zwłaszcza jesienią i zimą.

piątek, 30 października 2015

Dzień jabłka

Szkoła uczestniczy w programie "Szkoła promująca zdrowie", którego celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci oraz promocja zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. W ciągu roku zaplanowane są różnego rodzaju inicjatywy promujące zdrowy styl życia. Tym razem postawiliśmy na promocję jabłka, jako źródła naturalnych witamin. Najpierw dzieci wysłuchały prelekcji na temat walorów zdrowotnych jabłek, dowiedziały się różnych ciekawostek o tym owocu. Potem wspólnie opisywaliśmy jabłko, porównywaliśmy owoce, klasyfikowaliśmy aż wreszcie przyszedł czas na konsumpcję. Takie "bliskie spotkanie z jabłkiem" na pewno zachęci dzieci do częstszego sięgania po owoce. Smacznego!

czwartek, 29 października 2015

Liściaste maskotki.

Ponieważ pogoda nam dopisuje, staramy się korzystać z uroków jesieni. Dzisiaj bardzo dzielnie nabijaliśmy kolorowe liście na nitki. W efekcie powstały ... gąsienice? jeżyki? stonogi?

czwartek, 22 października 2015

W trawie w czasie deszczu ....

 
Tekst piosenki:
W trawie w czasie deszczu chrapie ślimak,
Zły ślimaku pokaż rogi! Dam ci sera na pierogi!
Nie pokażę rogów, bo nakapie mi na lewy róg i prawy,
nie, nie wyjdę z mojej trawy! 

piątek, 2 października 2015

Szukamy jesieni.

W taki piękny jesienny dzień nie można siedzieć w szkolnych murach. Wybraliśmy  się szukać jesieni...
Obserwowaliśmy napotkane drzewa, rozróżnialiśmy iglaste i liściaste. Z daleka podziwialiśmy kamienicki park , bo wejść nam się nie udało.  Po drodze zbieraliśmy skarby jesieni. Zwieńczeniem naszego spaceru były zabawy ruchowe w naturalnym terenie i na placu zabaw.